DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 20.04.2024 13:30:42

ZKO Sedlčany č.478

Kronika kynologického kroužku základní organizace Svazarmu v Sedlčanech

Skupina nadšenců se zájmem o výcvik psů založila v listopadu roku 1976 kynologický kroužek při základní organizaci Svazarmu v Sedlčanech. Tehdejší Národní výbor přidělil kroužku louku za hřištěm TJ Tatranu Sedlčany. Finanční prostředky na oplocení pozemku a pořízení branky a brány získali členové uspořádáním tanečního odpoledne v KDJS.

Na jaře roku 1977 se v hojném počtu vrhli do budování překážek, zúčastnili se prvomájového průvodu, na pionýrském táboře předvedli ukázku výcviku, kterou pak zopakovali s velkým úspěchem v mateřské školce. I tento rok si finanční prostředky obstarali sami a to sekáním trávy a prodejem sena.

V roce 1978 přišlo rozhodnutí postavit zázemí pro chladné dny. Za několik měsíců ze sehnaného materiálu postavili klubovnu, ve které se mohli scházet v teple. Zároveň zvelebili okolí, postavili letní sezení a opravili poškozené překážky.

V květnu se v Sedlčanech konaly přebory, kterých ze zúčastnilo několik členů s dobrým umístěním. V létě se konaly ukázky výcviku na pionýrském táboře na Častoboři. V září dostali členové za úkol vysázet stromky v areálu motokrosového závodiště a dělat pořadatele při motokrosu.

Rok 1979 byl ve znamení mírného zhoršení účasti, i přesto se osm psovodů zúčastnilo průvodu, výhodně se prodalo usušené seno a dětem uspořádala ukázka na Častoboři.

Na podzim členové uspořádali branný závod pro děti v kategoriích do 15 let a od 15-18 let. Závodníci museli se svými psy absolvovat běh na 1 kilometr, hod granátem na cíl, střelbu ze vzduchovky a cviky poslušnosti a obrany. Domácí členové úspěšně obsadili i stupně vítězů.

Rok 1980 začal pro tři nová štěňata v klubu chovným svodem v Berouně, ze kterého se všechna vrátila s nejlepším možným hodnocením.

Další větší akcí byla účast členů na závodech v Milíně a Rejkovicích. A jak bylo každoročně zvykem, museli se členové zúčastnit akcí nejen kynologických. V tomto roce členové střežili závodní stroje jezdců mezinárodního sajdkárkrosu před hotelem Halda, pomáhali při úpravě a výzdobě stadionu pro spartakiádu, pomáhali jako pořadatelé na Rallye Příbram, v rámci Mezinárodního závodu za přátelství a bratrství hlídali se psy stroje závodníkům z Mongolska

Z roku 1981 je v kronice pouze jeden zápis a to z branného závodu na sídlišti v Příbrami.

Kronika kynologického klubu Sedlčany

Kynologický klub Sedlčany byl založen v roce 1993. Jeho prvním předsedou se stal Jan Krutina.

Z následujících let jsou v kronice záznamy o úspěších členů na závodech v Milíně, Hořovicích, Březnici, Komárově, Jabkenicích. Tradicí se stal i Lobkowiczký pohár pořádaný v září přímo v Sedlčanech. Členy stmelovaly i společné akce jako pálení čarodějnic a oslavy narozenin.

V roce 1998 se poprvé konal závod pod novým jménem, které klub udržuje do dnešních dnů a to O Pohár města Sedlčany. Další změnou bylo umístění cvičiště, které je používané dodnes. Závody byly, a dodnes jsou, nejvýznamnější akcí cvičáku. V této době dokonce dvoudenní s pátečním příjezdem závodníků. Tento rok byl pro naše závodníky úspěšný hlavně na okolních závodech v Příbrami, Letech, Zdicích a Silvestrovském závodě v Březnici.

Od roku 1999 pokračovalo zvelebování areálu, který původně sloužil jako zahrádky a zázemí pro chov prasat a slepic. Členové se věnovali výcviku a vyjížděli na závody utkat se s ostatními kynology.

Od roku 2000 do roku 2002 zmiňuje kronika hlavně podrobněji popsané domácí závody a úspěchy členů na akcích v okolních organizacích. V této době se objevují na stupních vítězů pro nás známá jména, protože členy jsou v klubu i tomto roce. Libor Tomášek, Pavel Klauser, Radek Kubeček.

Ráda bych zmínila letité aktivní členy, kterými byli Jarda Jelínek, Ludvík Eršek a hlavně Jaroslav Vyhnal, který se stal panem figurantem a v kynologické světě má velmi vážené jméno.

V dalších letech byli výraznějšími závodníky Hanka Raifová, Jiří Král, Radek Kubeček, Lukáš Mašek, Martin Holcmann, a Libor Tomášek na poli služební kynologie.

Seznam předsedů ZKO Sedlčany:

1993 – 1998 – Jan Krutina

1998 – 2000 – Ludvík Eršek